24 maj 2009

Rossija - shoarma i szczur


Asia - Ankieta w kwietniu zawierała jak zwykle cztery propozycje lokali jakie możemy odwiedzić w maju, jednak niekwestionowanym zwycięzcą okazała się nowa restauracja z kuchnią rosyjską.
Igor - Rossija przy ul. Andrzeja Struga 2 - w piwnicy takiej czerwonej, odnowionej kamienicy. Wejście od ulicy.
Asia - Wybraliśmy się tam w niedzielne popołudnie. Pogoda dopisywała, więc z rozkoszą poszliśmy na spacer.
Igor - Po przejściu niemal całej Piotrkowskiej, skręciliśmy w uliczkę gdzie znajduje się nasza restauracja. Zeszliśmy o żeliwnych schodach do piwnicy gdzie panował półmrok.
Asia - Po lewo mała salka z kilkoma stolikami, na wprost salka z dwoma większymi stołami, po prawej - także przejście... Stanęliśmy na środku i w tym momencie podeszła do nas kelnerka proponując pomoc. Po ustaleniu, że wolimy salę dla niepalących pokazała nam salę na wprost i jeszcze jedną, po skosie od wejścia.
Igor - Zaraz po tym jak się rozsiedliśmy wróciła kelnerka. Położyła przed nami menu i spytała się czy mamy ochotę coś się napić. Podziękowaliśmy, bo najpierw woleliśmy zobaczyć co lokal nam może zaoferować.
Asia - Pobieżna lektura pozwoliła nam wybrać przystawki, dzięki czemu zyskaliśmy trochę czasu na wybór dania głównego. Mnie spodobała się nazwa "czasoumilacz": dla chleba ze smalcem.
Igor - Mnie do gustu przypadła Sałatka czarnomorska z działu "startery". W skład tej przystawki wchodzą sałata lodowa, ogórek, pomidor, cebula, fasola czerwona, kukurydza, filet kurczaka, sos curry.
Asia - Dalsze przeglądanie menu bardzo cieszyło mój żołądek. Dość duży wybór znanych potraw - barszcz ukraiński, placki ziemniaczane, golonka, stroganow czy bliny. Dania główne podzielone są na kuchnię rosyjską i gruzińską, potem jeszcze wybór deserów, dodatków i sosów (Iwan Groźny, zajefajniaszczy, słodko-kwaśny i czosnkowy).
Igor - Wszystko wskazywało, że trafiliśmy do restauracji w której można zjeść dania kuchni rosyjskiej i gruzińskiej. Z resztą bez problemu można było się połapać, gdyż na każdej stronie był nagłówek z jakiej kuchni wybieramy.
Asia - Ja zdecydowałam się na gruzińskie danie z mięsem wieprzowym czyli "delikatne, drobno cięte, opiekane mięso wieprzowe, tradycyjnie przyprawione, podawane z ryżem lub frytkami oraz surówką". Gdy podeszła do nas kelnerka aby zapytać o wybór dania i dodatków poprosiłam aby sama zdecydowała który dodatek najbardziej będzie pasował do tego dania. Pani uznała, że dziki ryż.
Igor - Moją uwagę przykuły szczury... tak tak, w tej restauracji są szczury! Tak przynajmniej głosił napis w menu, gdzie odnalazłem Szczury na patyku czyli filet z kurczaka na wykałaczce razem z warzywami.
Asia - Gdy tylko kelnerka przyjęła zamówienie czmychnęłam do łazienki, która była tuż obok. Dość duża, z małą umywalką, unisex i bez lustra. Znaczy się lustro było, ale już na zewnątrz toalety. Tak dziwnie poprawiać makijaż czy fryzurę gdy obok stoją stoliki, kręcą się ludzie.
Igor - W tym czasie ja oglądałem wnętrze i można powiedzieć że jest ono bez rewelacji. Tzn jest bardzo schludnie, ściany wyściełane bordo tapetą, co jakiś czas wiszą obrazy z pejzażami lub postaciami. Ważną sprawą jest także to, że każdy stolik jest wyściełany obrusem, który jak zaobserwowaliśmy jest wymieniany niezwłocznie po wyjściu klienta.
Asia - Gdy wróciłam z toalety koło stolika stała kelnerka tłumacząc, że nie mogę zamówić "czasoumilacza", bo jest to czasoumilacz dawany gratis do każdego zamówienia. Przyjęłam tę informację z uśmiechem i delikatnym niezrozumieniem... Dlaczego więc kelnerka pozwoliła mi to zamówić.
Igor - Kiedy zaś ja wróciłem z toalety, na stole leżały już sztućce, a zaraz po tym pojawiła się kelnerka z naszymi starterami. Moje danie pachniało wyśmienicie, mięso było zdjęte prosto z patelni, a woń unosząca się z talerza jeszcze bardziej podsycała mój głód. Kelnerka ponownie zapytała się, czy nie chcemy czegoś do picia.
Asia - Póki co podziękowaliśmy. Ja zabrałam się za świeży chleb z chrupiąca skórką i spróbowałam obu smalcy - jednego paprykowego, drugiego z curry. Osobiście przypadł do gustu mi ten pierwszy.
Igor - Ja zaś zabrałem się za pyszną sałatkę. Mięsko było soczyste, sałata lodowa chrupiąca, a inne dodatki pysznie spowite dipem. Całość oceniam za świetną przekąskę, po zjedzeniu której mogłem spokojniej czekać na danie główne.
Asia - Po ok. 30 minutach od zamówienia kelnerka przyniosła nam główne dania. Na moim okrągłym talerzu w malowane kwiaty leżało mięso wyglądem przypominające shoarmę, do tego malutki kubeczek ryżu i trochę surówki. "Delikatne, drobno cięte, opiekane mięso wieprzowe" nie tylko wyglądało jak shoarma, ale też tak smakowało. Nijak. Mojego mięsa nie ratowały ani przyprawy, ani rzekoma delikatność. W sumie ze wszystkiego najbardziej smakowała mi surówka.
Igor - Mój szczurek jednak był pyszny. Wyglądem przypominał de volaille`a. Różnił się tylko długą wykałaczką (używaną do szaszłyków) oraz nadzieniem - zamiast masła były suszone pomidory. Dla upodobania do upieczonego zwierzaka, w jednym końcu były dwa ziarna pieprzu imitujące oczy tytułowego szczura. Obok mięsa otrzymałem smażone ziemniaczki, które smakowały wyśmienicie - delikatnie słone, z pysznym posmakiem kartoflanej skórki. Surówka stanowiła tylko miłe uzupełnienie.
Asia - Zjadłam co się dało z mojego talerza i zaczęłam szukać jakiegoś ukojenia złości na nieciekawą potrawę. Moje ucho wychwyciło muzykę. Rosyjskie hity z głośników - czasem były liryczne, czasem takie bardziej dyskotekowe, ale zdecydowanie za głośne. Do tego wszystkiego jeszcze szum przejeżdżających po ulicy samochodów. Nie wyobrażam sobie tam romantycznej kolacji we dwoje - choć jako taki klimat tworzą świece na stołach.
Igor - Minęły kolejne minuty i zjawiła się kelnerka aby zabrać nasze naczynia i spytać się czy chcemy coś do picia. Odparliśmy, że chcemy jakiś deser.
Asia - Mnie już na samym początku wpadły w oko pączki z pieca. Niestety, okazało się, że dziś ich nie ma (co wzbudziło moje podejrzenie, że pączki pochodzą z pobliskiej cukierni, w niedziele zamkniętej). Ostatecznie poprosiłam o bliny z bita śmietaną i żurawiną.
Igor - A ja po krótkiej konwersacji z kelnerką postawiłem na Pischingera, czyli kawałek tortu waflowego oblany gorącą czekoladą.
Asia - Po około 10 minutah ptrzymaliśmy nasze słodkości. Moje bliny jeszcze parowały, były słodkie, lekko chrupiące. Bardzo smaczne połączenie smaków i konsystencji.
Igor - Mój deser był równie gorący i aromatyczny. Jednak jak na mój gust tort waflowy był za twardy. Mimo wszystko całość smakowała wyśmienicie, po jej zjedzeniu nie miałem już na nic ochoty. No może po za spacerem.
Asia - Gdy tylko kelnerka pojawiła się w zasięgu wzroku (co nie było częste) poprosiliśmy o rachunek. Gdy dziewczyna przyniosła go schowanego w matrioszce podaliśmy jej kartę płatniczą. I tu niemiłe zaskoczenie. W Rossiji nie można płacić kartami płatniczymi! Szybkie przeszukanie kieszeni pozwoliło nam uzbierać gotówkę na rachunek.
Igor - Czy ta restauracja jest godna polecenia? Bez zachwytów, ale jest sympatycznie. Nie wszystko może powala z nóg, ale jest poprawnie. Moje danie było bardzo smaczne, Asia wybrała coś gruzińskiego a otrzymała pospolitą shoarmę.
Asia - Będąc głodnym w tej okolicy można zajrzeć do Rossiji i ostrożnie wybrać jakieś danie. A nuż traficie lepiej niż ja.
Igor - Asia, nie marudź! Moje danie było bardzo dobre i ta nietuzinkowa nazwa.

Wydatki:
Sałatka czarnomorska 9,90 zł
Szczury na patyku 19,00 zł
Gruzińskie danie z mięsem wieprzowym 15,80 zł
Bliny przekładane śmietaną i żurawiną 7,90 zł
Pischinger 4,90 zł

Ocena (skala od -5 do +5):
obsługa: +2
jedzenie: +3
czas: +2
wystrój: +2
czystość: +5


Ogólna ocena:

"Rossija"
Łódź, ul. A. Struga 2
tel. 504 148 607
www.restauracjarosyjska.pl


Wyświetl większą mapę

20 komentarzy:

 1. rozumiem, że mój komentarz na temat błędu ort. był niepochlebny, ale jednak kasować to nieładnie..

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepraszamy za skasowanie, ale uznaliśmy Twoje zwrócenie uwagi za dobrą radę, która po spełnieniu przestała być istotna. Najwyraźniej nie zrozumieliśmy twoich intencji - chciałeś nam tylko coś wytknąć, a nie abyśmy poprawili błąd.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy20/11/09

  lokal dla nikogo...zamknięte.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy4/12/10

  The wives and lovers of men with ED breathed a aggregate blow of abatement if Generic Viagra became available. But there had been alone one problem: a lot of them were not in fact missing sex all that abundant anyhow. They'd been apperception on getting admiring to their affronted hubbies but now the men were able already again, the ladies capital to alpha authoritative excuses.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy2/4/11

  Udało mi się raz być w tej restauracji i moje odczucia były jak najbardziej pozytywne. Z dużym rozczarowaniem odkryłem ostatnio, że lokal został zamknięty...:-(

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy16/4/11

  następnym razem - jeśli na drzwiach wejściowych nie ma naklejek kart, to (tu zaskoczenie!) pewnie nie można nimi płacić!

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy21/2/13

  Τhаt іs а very gοod tiρ partiсularly
  to thoѕe new tο the blogospheгe. Βrief but
  vеrу рreсise infο… Many thanks fοr shaгing this one.
  A muѕt read ροst!

  Also visit my homeρage; Eternity rings

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy25/2/13

  Great goοԁs from you, man. Ι have understаnd your
  stuff ρгeviouѕ tο and you аre juѕt еxtremely wondeгful.
  ӏ really lіκe whаt you've acquired here, certainly like what you'гe saуing and
  the wау in which you ѕay it. You mаke it
  еnjoyable and you stіll take cаre of tο keep it sensible.
  I сant wаit to rеad much moгe frоm you.
  This is really а tremendous sіte.


  my web blog :: loans for bad credit

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy27/2/13

  Hаve you eνеr thought about аdding a little bit
  mοre than јust your articles? I meаn,
  ωhat you say is fundamеntal аnd everything.
  But just imaginе if you addеd ѕomе grеat
  photοs or vіԁеoѕ to give your posts more, "pop"!
  Your content is excellеnt but wіth pics аnd clіps,
  this webѕite could unԁenіably be οne of the
  best in its nichе. Excellent blog!

  mу homеpage ... losing weight

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy27/2/13

  Sinсe thе aԁmin of this site is working, no queѕtіon very
  rapidlу іt will bе famouѕ, due to its quаlity contents.


  Сhеck out mу web page: instant cash

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy28/2/13

  gгeat submit, νerу infοrmatіve.
  Ι'm wondering why the opposite specialists of this sector do not notice this. You must proceed your writing. I'm suгe,
  уou have a huge readers' base already!

  Also visit my weblog :: losing weight

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy28/2/13

  Grеat ѕitе you have hеre but I waѕ wаntіng tο knoω if you knew of any forums that cover the ѕаme topics ԁiѕcuѕsed here?
  I'd really love to be a part of group where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

  My blog post ... instant cash loans

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy3/3/13

  I ԁo not even know hоw I finiѕhed up heгe,
  but Ι assumeԁ thiѕ submit ωas good.

  I don't recognize who you are however certainly you're
  going to a well-κnoωn blogger іf you aren't already. Cheers!

  Also visit my weblog ... payday loans

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy21/3/13

  This site was... how do yоu say it? Relevаnt!
  ! Fіnаlly I have found sоmething that helped
  me. Many thankѕ!

  My webpage same day loans

  OdpowiedzUsuń
 15. Anonimowy27/3/13

  Greаt weblog right hеre! Adԁitionally your website lots up verу fast!
  What web host are you uѕing? Can I get your affilіаte hyperlink to your hοst?

  I want my web site loadеd up as quicklу
  as yours lol

  My weblog; payday loans

  OdpowiedzUsuń
 16. Anonimowy5/4/13

  Thanks іn ѕupport of shaгіng such
  a nice thought, piece of writing iѕ gооԁ, thats why i have
  reаd it entiгely

  Here is mу sitе payday loans

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy21/4/13

  I am гeally іmpressed wіth yоur writing abіlities anԁ also with the foгmat in уour
  weblοg. Is thiѕ a ρaid topіc or ԁid yοu customize
  it youг self? Anуωаy keep uρ the excеllеnt high qualitу ωritіng,
  it іѕ rare to look a great weblog like this
  οne nowаԁaуѕ..

  Fеel frеe to visit my pаge ... payday loans

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy15/5/13

  I'm very pleased to find this website. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and I have you saved as a favorite to check out new information on your site.

  Stop by my weblog; Payday Loans

  OdpowiedzUsuń
 19. Anonimowy16/5/13

  Thankѕ for аnу other fantаѕtic post.
  Wheгe elѕе may just anyone get thаt typе of
  informatіon іn such a ρerfect methoԁ οf wrіting?
  I've a presentation subsequent week, and I am at the search for such information.

  My web-site; New Bingo Sites

  OdpowiedzUsuń
 20. Anonimowy20/5/13

  I think this іѕ onе of the most impοrtant infoгmation fοг me.
  And і am glаd reаԁіng уouг article.
  But shoulԁ геmark on ѕome genеral
  things, The ωebsіte style is ωonderful, the artiсles iѕ reallу grеat : D.
  Gooԁ јob, сheerѕ

  my blog: New Bingo Sites

  OdpowiedzUsuń

PokazuJemy czytelników strony