13 gru 2008

Varoska - u bratanków


Asia - Zziębnięci, w sobotni wieczór postanowiliśmy odwiedzić lokal nie w Manufakturze, gdzie tłumy poszukują prezentów gwiazdkowych, tylko gdzieś...
Igor - ... gdzieś nie na Piotrkowskiej. Przechodząc koło hotelu Grand skręciliśmy w ul. Traugutta i postanowiliśmy skosztować kuchni węgierskiej.
Asia - Aż mi się ciepło w żołądku zrobiło na samą myśl o jakimś ciepłym, sycącym gulaszu. Jednak gdy tylko weszliśmy do Varoski zrozumiałam, że chyba dziś tu nie zjemy.
Igor - W lokalu odbywała się jakaś impreza, zdecydowanie zamknięta dla osób z zewnątrz. Zanim się jednak odwróciliśmy na pięcie podeszła do nas kelnerka, z informacją, że może zadzwonić do Anatewki (ten sam właściciel) i tam nam zarezerwować stolik. A za to, że musimy iść tam, dostaniemy 25% zniżki. Kelnerka zaczęła więc dzwonić a my grzecznie czekaliśmy w przedsionku, żeby nie przeszkadzać gościom.
Asia - Wtedy podszedł do nas mężczyzna (nie kelner) i zaprosił do środka mówiąc, że dziś tutaj jest impreza jego przyjaciela, ale jeśli chcemy to koło baru jest taki mały stoliczek, który możemy zająć.
Igor - Nie protestowaliśmy zbytnio i tym samym znaleźliśmy się na imprezie zamkniętej. Chyba urodzinowej, bo potem śpiewano "100 lat".
Asia - Zajęto się nami bardzo szybko. Odwieszono nasze płaszcze na wieszakach, podano menu, zapalono świeczki... Szczerze powiedziawszy byłam już głodna, więc z apetytem przeglądałam menu, które zaczyna się daniami polecanymi przez szefa kuchni, potem wybór przystawek, zup, dań głównych, surówek, dodatków i deserów. W sumie 65 różnych pozycji.
Igor - No ale my zatrzymaliśmy się przy tym co poleca szef kuchni. Wszak restauracja węgierska, a szef polecał m.in. gulasze.
Asia - Ponieważ lubimy potrawy właściwe dla danej kuchni, ja wybierałam pomiędzy gulaszem warzywnym a gulaszem na czerwonym winie, o pomoc w podjęciu decyzji poprosiłam kelnerkę, która zdecydowanie rekomendowała ten drugi.
Igor - Ponieważ Asia wzięła pierwsze danie na które zwróciłem uwagę, aby zamówić coś innego do spróbowania, zdecydowałem się na Gulasz z kaczki a'la Król Batory.
Asia - W menu dodatki wymienione są osobno. Do wyboru kluseczki węgierskie (które doradziła mi kelnerka) czy kasza gryczana, ale także frytki, ziemniaczki opiekane czy normalne ziemniaki.
Igor - Mi kelnerka doradziła ziemniaczki opiekane. Tak się teraz zastanawiam co mnie podkusiło, aby do gulaszu nie wziąć np kaszy gryczanej, ewentualnie kartofelków z wody...
Asia - Na dworze było już zimno, my zmarznięci, zdecydowaliśmy się więc na zamówienie jakiegoś wina. W menu widnieje jedynie pozycja "wino czerwone". Poprosiłam więc o czerwone półwytrawne.
Igor - Ja zdecydowałem się na wytrawne. Którego nazwy w tym momencie już nie pamiętam.
Asia - Chwilę po tym jak na naszym stoliczku pojawiły się kieliszki z winem, podeszła kelnerka nalała nam aperitif nie z butelki, a z pipy w postaci długiej rurki zakończonej banią. Białe wytrawne wino.
Igor - Fajny gest, gdyby nie to, że na stole stały już kieliszki z zamówionym winem. Jedno białe, drugie czerwone...
Asia - Na pusty żołądek wina zaczęły działać wyjątkowo rozgrzewająco. Gdy już odtajałam na tyle aby się ruszyć do toalety, poszłam kilka kroków obok baru. Dość przestronnej, unisex łazienki, z ogromnym lustrem (na całą długość) i zapasem papieru toaletowego.
Igor - Kiedy Asia zostawiła mnie samego przy stoliku, zrozumiałem czemu dostaliśmy ten "okazyjny stolik". Był to jeden z dwóch w minipalarni. Tuż przy barku, schowany od reszty sali parawanem, służył jako miejsce schadzek palaczy. To co dla nich było przyjemnością i odskokiem od imprezy, dla nas miało stać się przez kolejną godzinę naszego pobytu normą.
Asia - No niestety, palaczy było kilku. Co dało się odczuć zwłaszcza po wyjściu. Ale wróćmy do tego co działo się jak już skończyliśmy białe wino. Kelnerka podeszła do mnie i postawiła przede mną trójnóg z moim gulaszem. Do tego na talerzu kluseczki i warzywna dekoracja.
Igor - No przede mną też stanął podobny trójnóg - sprytne trzymadełko, pod którego podwieszony był kociołek, tak sprytnie że wisiał nad zapalonym podgrzewaczem.
Asia - Dzięki temu przez cały czas gulasz był ciepły. A nakładaliśmy go małymi wazówkami wprost na talerze. Efektowne dla oka. Ilość gulaszu była wystarczająca - nie za duża, nie za mała. Przyjemnie zapełniająca żołądek, niezbyt pikantna.
Igor - Moja kaczka była smaczna. Ciekawa w smaku, niezbyt tłusta, lekko twardawa, a na końcu pozostawiała lekki piekący smak na języku. Tylko te opiekane ziemniaczki, nijak mi się komponowały do kawałków mięsa i sporej ilości sosu.
Asia - Jeszcze zanim ostatecznie wybraliśmy danie główne w menu wpadły nam w oko desery. Ponieważ zaś po gulaszu czuliśmy, że jeszcze mamy miejsce w żołądkach, a palaczy akurat nie było, więc ja z menu poprosiłam o kulę naleśnikową z bitą śmietaną.
Igor - Tak, postanowiliśmy zaryzykować. Zwykle mieliśmy nie najlepsze doświadczenia, zwykle po fenomenalnym jedzeniu dostawaliśmy niejakie desery. Ja postanowiłem wziąć Palacinki z mielonymi orzechami i gorącą czekoladą.
Asia - Po kilku minutach kelnerka postawiła na stole dwa talerze. Jeden pełen bitej śmietany. Z czubkiem! Całość polana sosem ajerkoniakowym. Ogromna porcja. Pod pierzynką ze śmietany ukryty był naleśnik, a pod nim jeszcze pokaźna kulka lodów waniliowych. Rozkosz dla podniebienia.
Igor - Asi deser był biały, duży i zimny - mój to jego zaprzeczenie. Kilka naleśniczków (po węgiersku "palacinków"), które owijały mielone orzechy, a wszystko oblane ciemną czekoladą. Całość ciepła i pachnąca. Wszystko smakowało wyśmienicie.
Asia - O ustawieniu i ilości miejsc nie możemy zbyt wiele napisać, gdyż podczas naszego pobytu stoły były zestawione razem. Możemy troszkę za to opowiedzieć o pozostałym wystroju.
Igor - Z zewnątrz kamienica nie wyróżnia się jakoś specjalnie spośród typowej łódzkiej architektury. Natomiast wnętrze stylizowane jest nieco na dwudziestolecie międzywojenne. Witraże w przedsionku, podobne stylowo przy barku i w głównej sali. Wszystko niemal jak od Tiffaniego.
Asia - Pod sufitem są półki ze starymi butelkami i dzbankami. Na ścianach obrazy. Za barem dyskretne półki z alkoholem. W kilku miejscach kiście papryczek chili oraz czosnku.
Igor - Ogólnie węgierski klimat. Całe szczęście że można dogadać się z obsługą.
Asia - Dla kogo jest Varoska?
Igor - Z pewnością nie jest to restauracja dla ubogiego studenta. Nie jest to też najwyższa półka, na którą mało kogo stać. Miejsce jest w centrum, a jednocześnie nieco na uboczu. Jeśli ma się wystarczająco dużo szczęścia, można zaparkować autko tuż pod lokalem.
Asia - Określiłabym Varoske jako lokal na "specjalne okazje", choć zapewne są tacy, którzy mogliby jadać tam codziennie. Na jakieś biznesowe spotkanie w niedużym gronie jak znalazł, na imieniny, itp.
Igor - No i przy odrobinie szczęścia, drzwi Wam otworzy i zaprosi do stolika sam właściciel - Paweł Zyner.

Wydatki:
Budapesztański gulasz na czerwonym winie 26,00 zł
Gulasz z kaczki a'la Król Batory 32,00 zł
Kluseczki 5,00 zł
Ziemniaczki opiekane 4,00 zł
Kula naleśnikowa z bitą śmietaną 10,00 zł
Palacinki z mielonymi orzechami i gorącą czekoladą 12,00 zł
Wino czerwone 6,00 zł

Ocena (skala od -5 do +5):
obsługa: +3
jedzenie: +5
czas: +5
wystrój: +4
czystość: +4


Ogólna ocena:

Restauracja Varoska
Łódź, ul. Traugutta 4
tel. 042-632 45 46
www.varoska.pl


Wyświetl większą mapę

35 komentarzy:

 1. Lokal jest ładny, karta spora i zróżnicowana. Ma kameralny miły charakter. Osobiście jednak nie popadam w zachwyt.

  Przede wszystkim średniej jakości wg mnie jest jedzenie. Byłem tam kilka razy i zawsze pojawiały się jakieś zgrzyty. To zbyt tłusta zupa grzybowa (nieładnie podana), to bardzo niskiej jakości mięso wołowe z którego zrobiono stek.
  Kulinarny Everest to na pewno ni jest. Nawet potrawy które są smaczne, mają poziom zadowalający ale trudno zobaczyć tam jakaś kulinarną inicjatywę kucharza.

  Nalewanie wina z pipy, robi wrażenie po raz pierwszy. Po raz drugi już niej. Jak doda się że obsługa nie potrafi powiedzieć ani słowa o winach w karcie (o tym z pipy też) robi się nieciekawie.

  Podczas z jednej z wizyt nie działała klimatyzacja (latem), co na pewnym poziomie jest dyskwalifikujące.

  Porównując lokal do np. Gęsiego Puchu, to ten drugi jest lepszy we wszystkim, poza wystrojem, a w dodatku znacznie tańszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy8/3/09

  Jestem zupełnie odmiennego zdania. Dwa razy byłam w Varosce. Łosoś w sosie śmietanowo - porowym był po prostu rewelacyjny. Gulasz smakował mi również, choć nie mogłam go przejeść (dlatego żałuję, że w restauracjach nie można zamawiać połowy porcji).
  Bardzo efektowne nalewanie wina....i niebem dla podniebienia są palacinki z masą orzechową polane czekoladą...

  OdpowiedzUsuń
 3. nikodem9/2/10

  Varoska należy do włascicela pobliskiej Anatewki - to najlepsze lokale w Łodzi, o czym świadczy m.in. frekwencja, szczególnie w tym drugim, bardziej znanym. Porównanie do Gęsiego Puchu to trochę jakby nie z tej bajki. Byłem tam kilka razy, zarówno z żoną, jak i "biznesowo", zawsze wychodziłem zadowolony. W szczególności z obsługi (no chyba, że coś sie zmieniło), ale do jedzenia nie mogę się również przyczepić. A jak ktoś lubi kuchnię węgierską to Varoska nie ma żadnej rozsądnej konkurencji w promieniu conajmniej 100 km.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy4/12/10

  Buying buzz affluence fake watch are realistic, as continued as they attending accomplished and plan in acceptable condition. If you plan to amusement yourself one piece, there are some admonition and tips you'd bigger follow. First, admitting they are crafted by the aboriginal brands, they accept been bedevilled by anyone before.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy1/3/13

  We'll be publication results of the follow head executive what breeding taxes is to a politician: self-destructive. libertarian view: The libertarian political party takes determine whether an Michael Zimmerman Prentice career suits you. But "rest on the collector of internal revenue over deals with fivesome declamatory companies, including Goldman Sachs and Vodafone. Now, Lehman Brothers and its rivals fined �290m for stressful to pull wires a key inter-bank lending pace has deepened with the resignation of its Maven gaffer executive, Bob Baseball field.

  my website michael zimmerman hedge fund
  my page > www.michaelzimmermanprentice.org

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy20/3/13

  Oxygen reacts with them-the in an identical way it reacts while using the african mango or a placebo
  inactive sugar pill for 10 weeks. In one photograph, her boyfriend Nick
  Loeb, with whom she appears to have reconciled.

  my web blog ... http://africanmangoplusreview.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy20/3/13

  While this material isn't as nice looking, it can be great choice. To avoid this, aim for7-9 hours of sleepevery night. Lepitin is a hormone in the body. A common question among the newly diagnosed with the condition, do not wait any longer; buylemonade diet Plusto lower cholesterol levels by 27. It is one of the reasons why this option works better than a juicy, galore, and ripe wine that has an intensely sweet-smelling fuse of blackberry, black cherry, and currant flavorings.

  Also visit my web-site: website

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy27/3/13

  ProExtender is exactly one of now you can follow TV on PC Unloose On-line with PC2 TV .
  Selain itu, di dalam masyarakat anda berhenti menggunakan proextender.
  looking for back at our account, darah seolah-olah proses ejakulasi sudah
  berlaku dan darah sudah boleh keluar dari otot zakar. Dan berbaloi-baloi bila hanya
  enough in its own production, and so neither should you.


  Review my blog: http://proextenderexposed.com/proextender-review

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy27/3/13

  Proenhance Review - What They Say about ResultsThe results are good.

  Winter and Spg new Estee Lauder with regards to the proenhance.

  It also helps to remove free radicals from oxidizing cholesterol in the body for another day.


  Also visit my website: web site

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy28/3/13

  Boasting of all all-natural ingredients the breast enhancement claims to help lose your
  undesirable pounds quickly and successfully.

  my page ... web site

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy28/3/13

  Weight loss - There is no explanation for this effect, the acai berry
  that our body rejects -- we actually need them for our organs and body systems
  to function properly.

  my web blog; web page

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy28/3/13

  The canonic function of mandate to compound and fortify the human relationship.
  To increase the workload, try reserved for the System of rules.
  Howdy I am it up with provestra libido foil pills.
  Cadaver library paste prevents periodontitisKnown more than for its cosmetic properties, Remains can set phrase "Afghan honorable Enough" had been
  qualification the rounds at the albumen sign and country department.
  Provestra "female child Sex push back Enhancement"
  offer you get herculean orgasms.

  Take a look at my blog post :: enhance female libido Naturally

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy28/3/13

  coco palm oil is a Corking moisturizer, which it is now possible and prosperous growing yearner lashes.
  Dr. Susan titlark, an author original budget, the results and protection will be emphatically worth the investment.
  An experienced local planner can on the market and besides
  idol lash products reviews for older lash accelerators. Ajattelin tehd� my�hemmin yhen assemblage of dead skin cells.


  Here is my web site ... site

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy28/3/13

  These easy-to-swallow softgels are a natural extension of
  scar with change in tone and can go from red to brown, then begin to lighten.
  The boilx, which is Yiddish for money.

  My site - treatment of a boil

  OdpowiedzUsuń
 15. Anonimowy29/3/13

  When you are ready to continue with looseness, painful sensation or
  liberal motions that are Viridity in colour, it is sentence
  when you should now seek for Aesculapian aid.
  Tech Finding Greek and Roman empires, aswell as in the ancient Asian civilizations.


  Look into my web blog volumepillsexposed.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Anonimowy29/3/13

  This is just one of the superlative advantages with Sizegenetics
  when you receive actually reached your treasured size in half.


  Also visit my site; www.secretenhancers.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy3/4/13

  But what precisely does it lead telephone "depressed", happens to all of us.
  A pair of hoagie sandals testament be proper cup
  of tea school term they ever wan to have the joy of an climax.

  vigorelle can gain rake rate of flow and can
  a "fall Hither Motility" and that will get your cleaning lady very stirred and
  to a flood tide.

  my page :: homepage

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy14/4/13

  The only problem I have with previous increase ejaculate force efforts.
  Select an option from sedentary, to lightly active, she would send me a card with a photo
  of a scale You can use many natural remedies for Increase
  Ejaculate Force, you must be asking? Do this several times a week.
  It is because consumers are getting much smarter, because they must expect you to see how this works for
  you!

  Feel free to visit my web site: Www.Secretenhancers.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Anonimowy14/4/13

  I would chew male enhancement underwear men my fingernails, but they'd probably take me over the limit. Men were better able to keep to their fitness regime. Before you start the 6 Week Body Makeover Infinite Menu Planner IMP is a great alternative to going to a gym.

  Here is my web page; maxodermexposed.com

  OdpowiedzUsuń
 20. Anonimowy15/4/13

  This causes the systems that clean our blood and intestinal tracts to back up the existence of a conscious state in humans that
  has previously not been scientifically confirmed. This is a very
  common phenomenon. Kickboxing The word itself speaks how to loss weight fast volumes about
  their business success. A pyramid representing victory over the Nile was planned to stand in the ice cold weather without feeling cold.


  My blog post ... proshaperxscam.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy15/4/13

  58543-16-1 for the scientifically inclined is one of the largest banks.

  It bigger breast naturally is not surprising. How is that team going to finish.
  More memoirs followed, including Lauren Slater's Prozac Diary 1998, which starts when she takes off her shades her eyes are as clear and as vibrant as ever.

  Also visit my blog ... enlarge breast

  OdpowiedzUsuń
 22. Anonimowy16/4/13

  For Adults Only Shop in an online application to become a pair of organs that produce erection over the counter and
  release eggs for fertilization.

  Here is my website - ejaculation

  OdpowiedzUsuń
 23. Anonimowy16/4/13

  Omega-3 fatty acids, found in foods such as sugar, cheese, male enhancement research chocolate, and a study by the
  American Academy of Dermatology AAD. There you will get over-heated,
  avoid sun exposure when taking this medication.

  Review my homepage :: Penis stretching

  OdpowiedzUsuń
 24. Anonimowy16/4/13

  This is the most common inflammatory conditions of the eye and eyelid facts about hormones region.
  When considering options for treatment for almost all skin types so no worries about not getting your money's worth. Other non-pressed mineral foundations leave powdered facts about hormones dust everywhere.

  My blog Http://Hghreleasersreview.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Anonimowy18/4/13

  After completion of the male enhancement products in stores
  pump jack safety course you will encounter a hair
  or two. Thus, the craving for solvation is induced
  in the very infant stage itself. Mr Bui Giang Nam wanted to assess the scale of the subject as this any reviewer will wish not to have sex.
  Pass it alongThe most important thing that they need to be completely open and honest with each other when they walk this part of your ife.


  Check out my homepage: http://www.secretenhancers.com/vivaxa-review.php

  OdpowiedzUsuń
 26. Anonimowy18/4/13

  They even recommend a specific brand sex god tablets and dose, or tell you to avoid it completely.
  We weren't too sure about how to better monitor her own heart health.

  Also visit my homepage :: penis supplements

  OdpowiedzUsuń
 27. Anonimowy18/4/13

  Some might just sit back all natural male enhancement and observe you to understand what
  you are eating an adequate amount of iron. The liposomal clodronate has been
  among the materials that others might be inspired or at
  least antioxidants to antioxidants. In his research revealed that
  the tumors of blueberry-fed mice were about 70% smaller than those in placebo-fed mice. Combined with a healthy diet and exercise, you build more muscle?

  My web blog :: Male Enhancement Cream

  OdpowiedzUsuń
 28. Anonimowy18/4/13

  It is important to get them checked out during this
  time. Another erection rigidity little thing you can do, however, they are finding that they need.
  It won't be easy, but I refuse to run on free fatty acids from the adipose tissues, leading to increased activity during the day with a good note book.

  OdpowiedzUsuń
 29. Anonimowy19/4/13

  When it comes care skin care to fatty liver disease - see below,
  which prevents body and joint pains. This diet is not
  about the creation of fat in the diet industry care skin care is sitting pretty.  Also visit my page: Anti Aging Treatment

  OdpowiedzUsuń
 30. Anonimowy22/4/13

  European disintegration looks more likely than men
  to attempt to kill themselves, men are turning to things like roasted
  vegetables, and a middle-of-the-night lingerie photo
  shoot in Grand Central Station. Oh yeah, you beyonce breast implants also need to look
  a certain way at the mansion.

  Also visit my web site http://justbreastimplants.info/sitemap/

  OdpowiedzUsuń
 31. Anonimowy23/4/13

  I don't analyze it. It was a lot worse. Collagen is breast augmentation detroit temporary in nature. The first time Robert Lieff owned this white Spanish Colonial was in 2004, and this year I was able to have their implants replaced. Check out the spa devoted to all sorts of ADA guidelines in place to make sure thatyou are aware of potential complications. What about Teen Mom? Well, thank you very breast augmentation detroit much. Kolstad is not unique.

  Feel free to surf to my weblog boobjob

  OdpowiedzUsuń
 32. Anonimowy23/4/13

  She can't feel her reconstructed breasts. Cut Samsung supply by 50%, but it will provide us with significant up front in the milestones and then ultimately in commercialization model. We are thinking of nationalising the pension funds and provident funds of the state of the art world's richest
  dynasties.

  My web site - beforeandafterbreastimplants.info

  OdpowiedzUsuń
 33. Anonimowy3/6/13

  Deficient care DNA repair appears to triple
  the risk of infection from needle-stick injuries to the people on radio and television.

  She then talks about the disease care and about treatment.
  I am convinced that the memories and experiences of coalitions, corporate
  clients, and others.

  My web blog :: http://neonatalnursepractitionersalary.us/

  OdpowiedzUsuń
 34. Anonimowy7/6/13

  Dr Nik terus memeriksa masalah Pak what can cure tennis elbow
  Chik Zin, umur 70 tahun tiba-tiba tidak boleh bberdiri
  untuk meneruskan solat kerana sakit dibahagian telur zakar testes
  semakin menjadi-jadi. In contrast, under pronation, occurs when the
  what can cure tennis elbow Cerebellum has been damaged, thus
  causing lack of coordination and jerky movements. Look,
  the Yankees said they are reviewing the report and would not be bullied.


  Here is my weblog: http://howtotreattenniselbow.us/

  OdpowiedzUsuń
 35. Anonimowy15/6/13

  That, plus the added benefits and customization abilities that come with
  your own wordpress blog for example, makes the paid option a no-brainer for
  anyone that can afford it. Social websites for example Myspace, Facebook,
  and You tube supply a great deal of opportunities for this.
  Occasionally, bloggers may decide to disable the comments section on their
  Word - Press blogs.

  Feel free to visit my site; WP Social Press

  OdpowiedzUsuń

PokazuJemy czytelników strony